Blok Mermer Fuarı Sona Erdi

İhracatımıza En Ağır Katkı
“50 Ülkeden, 48 Şehirden Gelen 22 Bin 235 Profesyonel”
 
Dünya’nın Tek Blok Mermer Fuarı Sona Erdi
 
Doğal taş sektöründen büyük ilgi gören sektörün en ağır fuarı “Bursa 6.Uluslararası Blok Mermer Fuarı” sona erdi. 23 – 26 Kasım 2022 tarihlerinde Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen fuarı 50 ülkeden 22 Bin 235 kişi ziyaret etti, 10 milyon dolarlık iş hacmi oluşturuldu.

Birbirinden kaliteli blok mermerlerin sergilendiği Bursa 6. Uluslararası Blok Mermer Fuarı, sektörün alanındaki tek ihtisas fuarı olarak dikkatleri üzerinde topladı. Dört gün boyunca oluşturduğu 10 milyon dolarlık iş hacmi ile doğal taş sektörünün ihracatına ve rekabetçiliğine güç katan fuar, 50 ülkeden ziyaretçilerin katılımcı firmalar ile geçekleştirdiği 1ooo’e yakın iş bağlantısına sahne oldu. 

Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, ülkemizin dört bir yanında bulunan mermer ocaklarından çıkarıldıkları halleri ile fuarda yer alan birbirinden kaliteli 2.200 blok mermerin, 7 ayrı salon ve açık sergileme alanından oluşan 50 bin m2’lik fuarda sergilendiğini belirterek, “Fuar kapsamında birbirinden kaliteli yüzlerce renkte değerli taşlar ilk kez yer aldı. Fuarımızın ülkemizin ihracatına katkı sağlaması en büyük hedefimizdi, bu hedefimize ulaştığımızı görüyoruz.  Yurt içinden 48 şehirden, yurt dışından 50 ülkeden gelen ziyaretçilerini, en seçkin blok mermerler ile ağırlayan fuar süresince yoğun iş bağlantıları gerçekleşti, sektörden yoğun ilgi gördü."

2015 yılında başlayan fuarın artık uluslararası bir sektör buluşmasına dönüştüğünü belirterek sözlerine devam eden Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “Madencilik ülkemiz için önemli bir gelir kapısı. İhracatımıza da önemli katkılar yapan sektörlerin başında geliyor. Ülkemiz yer altı kaynakları bakımından çok zengin bir ülke.  Ülkemizin dört bir yanındaki ocaklarından çıkarılan bloklardan oluşturduğumuz toplam değeri 10 milyon doları bulan platform ile zengin ürün çeşitliliği sergilerken, bu taşların Dünya’ya pazarlaması için de ortam sağlıyoruz. Fuarda gerçekleşen ticari faaliyetler gerek ülke gerekse bölge ekonomisine önemli katkılar sunuyor. 200 firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile 7 ayrı salon ve açık alandan oluşan 50 bin m2 alanda hazırlanan ve 4 gün boyunca sektör ilgilileri tarafından takip edilen fuar, yurt dışından 50 ülkeden,  yurt içinden ise 48 farklı şehirden gelen profesyonel ziyaretçileri ağırladı, oluşan iş hacmi ile sektör ihracatına ve rekabetçiliğine güç kattı” diye konuştu.

Türkiye’nin önde gelen blok üreticilerinden oluşan katılımcı firmalara teşekkür eden Ersözlü, “Önümüzdeki yıl 25 – 28 Ekim 2023 tarihleri arasında 7. kez sektörü bir araya getirecek fuar için hazırlıklara başlıyoruz. Daha önceki fuarlarımızda olduğu gibi bu yıl da bizlerden desteklerini esirgemeyen BTSO’ya, İMİB’e ve MADSİAD’a ayrıca teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa’nın mermer sektöründeki potansiyelini dünyayla buluşturmak adına hayata geçirdikleri Uluslararası Blok Mermer Fuarı’nı bu yıl 6. kez düzenlediklerini söyledi. Sektör ile birlikte hareket edilerek ülke ekonomisine kazandırılan fuarın sadece Bursa’nın değil bölgenin ve Türkiye’nin ihtiyacına cevap verdiğini kaydeden Burkay, fuarda sergilenen ürünlerin birçoğunun daha fuar bitmeden satıldığının altını çizdi. Sektörün son dönemde artan ihracat performansında fuarın büyük pay sahibi olduğunu kaydeden Burkay, “Sektör, yüksek ihracat potansiyeli, iç piyasa tüketimi ve doğal taş makineleri ile Türkiye ekonomisine önemli bir katkı sağlıyor. Ülkemiz, Dünya'nın en büyük 3 doğal taş üreticisinden biri konumundadır. Türk mermeri farklı renk skalası ve kalitesiyle bir marka oldu.” dedi. Başkan Burkay, fuarın önceki senelerdeki potansiyeline de dikkat çekerek şöyle devam etti: “Fuarımız, yüksek ihracat potansiyeli ile Türkiye ekonomisine önemli bir katkı sağlamaya devam ediyor. BTSO olarak ilk yılından beri destek verdiğimiz fuarın sektöre katma değer sağlamaya devam etmesini hedefliyoruz.”

Türkiye İhracatçılar Meclisli (TİM) Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya ise doğal taş sektörünün kalbinin Bursa’da attığını kaydederek, fuar kapsamında dünyanın birçok noktasından iş insanının üretici firmayla buluştuğunu ve gerçekleşen alım heyeti programı ile 250’den fazla iş görüşmesinin gerçekleştiğini söyledi. Bursa 6. Uluslararası Blok Mermer Fuarı’nda İMİB ve Tüyap Bursa ile birlikte organize edilen ‘Doğal Taş Sektörü Alım Heyeti Organizasyonu’ ile Hindistan başta olmak üzere Bangladeş, Brezilya, Endonezya, Mısır, İtalya,  Kuveyt, Lübnan, Suudi Arabistan, Ürdün ve Yunanistan’dan gelen iş insanları ağırlandı. 

MADSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Efendioğlu, Bursa 6. Uluslararası Blok Mermer Fuarı’na 2.000 tır ile 2200 adet blok mermerin geldiğini ifade ederek, “Bu mermerlerin piyasa değeri yaklaşık 10 milyon dolar değerinde. Böylesine büyük bir ticaret hacmi, döviz anlamında da ülkemize büyük katkılar sağladı. 50 bin m2 yi dolduran Fuarımızın önümüzdeki yıl daha fazla ziyaretçi çekmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Bursa 6. Uluslararası Blok Mermer Fuarı’nı, Tüyap’ın yurt dışı ofislerinin yaptığı etkin tanıtımlarının yanı sıra alım heyeti organizasyonu ile Hindistan başta olmak üzere A.B.D. Afganistan, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Bulgaristan, Cezayir, Çin, Endonezya, Etiyopya, Fas, Filistin, Gürcistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İran, İspanya, İsrail, İtalya, Japonya, Kanada, Katar, Kosova, Kuveyt, Makedonya, Moğolistan, Libya, Lübnan, Malta, Mısır, Özbekistan, Pakistan, Portekiz, Romanya, Rusya, Suriye, Suudi Arabistan, Tayland, Tunus, Umman, Ürdün, Vietnam, Yemen ve Yunanistan’dan gelen iş insanları ziyaret etti, dört gün boyunca iş bağlantıları kurdu.

Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ve Maden Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği (MADSİAD) iş birliğiyle hazırlanan fuarda, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) da destekleri bulunmaktadır. 

Detaylı bilgiye www.blokmermerfuari.com web sitesinden ulaşabilirsiniz.
ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN